Milí rodičia budúcich prváčikov!
Pomaly sa blíži ten dôležitý čas - čas zápisov predškolákov do 1.ročníka ZŠ.
Samozrejme, že my sa tu na všetky detičky veľmi tešíme, ale radosť zo spoločnej práce, ktorá nás čaká, bude o to väčšia, ak budú vaše deti na „školu“ naozaj pripravené.
Možno sa mnohí pýtate, čo to tá školská zrelosť vlastne je a čo všetko by mal budúci prvák zvládnuť. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad toho najdôležitejšieho.
Školská zrelosť je súhrn zrelosti dieťaťa v oblasti telesnej, duševnej, sociálnej a emocionálnej. Fyzickú (telesnú) zrelosť posúdia detskí lekári pri predškolských zdravotných prehliadkach. Psychickú (duševnú), sociálnu a emocionálnu zrelosť posudzujú bezplatne na žiadosť rodiča psychológovia z CPPPaP.
REČ
Dieťa pripravené na školu by malo mať dostatočnú slovnú zásobu a hovoriť čisto a zrozumiteľne. Malo by poznať svoje celé meno, adresu, členov rodiny, základné farby, geometrické tvary, pomenovať bežné zvieratá, rastliny, časti tela.
V čom má veľa detí problémy je rozvinutá sluchová analýza: budúci školák by mal vedieť povedať, aká hláska je na začiatku slova, aká na konci, vytlieskať slová na slabiky a kratšie slová rozložiť na jednotlivé hlásky. (LES = L-E-S)
SOCIÁLNA ZRELOSŤ - veľmi dôležité
Dieťa zrelé do školy sa nehanbí nadviazať kontakt s inými deťmi alebo dospelými. Vie sa samé prezuť, obliecť, umyť, chodí na toaletu. Nerobí mu problém ostať chvíľu bez rodiča. Pri príchode vie pozdraviť, pri stolovaní sa nerozptyľuje hraním alebo rozprávaním, vie sa samostatne najesť, vie si po sebe upratať hračky a nemá problém hračky požičať. Vie sa sústrediť na jednu činnosť aspoň 20 minút a vie ju aj dokončiť. Vie rozoznať hru od povinnosti, vie spolupracovať. Dieťa by nemalo mať problémy povedať svoje želania, prípadne starosti, ktoré ho trápia.
JEMNÁ MOTORIKA
Takmer hotový školák by mal vedieť správne držať písacie potreby, napodobiť tvary písma, geometrické tvary a nakresliť kompletnú postavu človeka (s hlavou, krkom, rukami, nohami, bruchom). Mal by vedieť kresliť čiary, vlnovky, osmičky. Vyfarbiť obrázky, strihať, modelovať, navliekať koráliky.
HRUBÁ MOTORIKA
Dieťa by nemalo mať problém ani s hrubou motorikou: vie skákať (aj na jednej nohe), behať, preliezať, chytať a hádzať loptu.
ORIENTÁCIA
Dieťa pripravené na vstup do školy vie povedať, kde je vpravo, kde vľavo, a kde hore, dole, ponad, popod, cez. Nezablúdi v mieste svojho bydliska, pozná pravú a ľavú ruku. Rozozná základné farby a geometrické tvary.
PREDČÍSELNÉ PREDSTAVY
6-ročné dieťa by malo vedieť počítať do desať, poznať číslice od jedna do desať a vedieť ich priradiť k počtu. Rovnako by malo vedieť priradiť počet predmetov k číslu, rozlúštiť ľahké matematické hádanky. Vie rozlišovať čo je viac, čo menej, veľa, málo, trochu.
CHUŤ UČIŤ SA
V neposlednom rade by sa malo dieťa pripravené na vstup do školy rado učiť: chce vedieť viac, pýta sa rodičov na jednotlivé písmená, zaujíma sa o základné počty. Má v zásobe neustálu paľbu otázok typu: prečo? Rado dostáva nové úlohy, rieši ich a vydrží ich riešiť až do konca? Potom je na školu pripravené.
Milí rodičia, zdá sa vám to príliš veľa? Nemajte strach! Do prvého školského zvonenia nám zostáva ešte pol roka, a to je v živote vašich detí naozaj dlhý čas. Vedzte, že vy ste pre deti tou najlepšou oporou i pomocníkom pri zvládaní všetkých prekážok i pri príprave na vstup do školy. A preto:
- V prípade rečových problémov čím skôr vyhľadajte pomoc logopéda
- Veľa s deťmi hovorte, čítajte rozprávky, pýtajte sa na obsah
- Rozvíjajte grafomotoriku i poznávacie schopnosti dieťaťa. Na trhu je množstvo detských časopisov, v ktorých nájdete omaľovánky, rôzne rébusy, tajničky, hľadanie rozdielov medzi obrázkami,.......
- Počúvajte s deťmi slová. Snažte sa vyčleniť prvú i poslednú hlásku. Hádajte, čo sa na čo začína, hľadajte aj iné slová na danú hlásku....
- Nebojte sa dieťa „zaťažiť“ povinnosťami. 6-ročné dieťa zvládne utrieť prach, upratať si hračky, vyložiť umývačku, pozametať. Urobte z neho „veľkáka“, zodpovedného za svoje veci. Veľmi mu to pomôže pri robení domácich úloh. Zvykne si, že povinnosti je potrebné plniť, aj keď sa mu práve nechce.
- ...a nebojte sa, na veľa vecí nebudete potrebovať kopec času. Spravte si z nich hru pri varení, umývaní riadu, či ceste do škôlky
- Trávte s deťmi čo najviac času, športujte, choďte na výlety, sledujte, v čom je dieťa dobré a podporujte ho
- Majte, prosím, na pamäti, že počítač, či mobil, sú síce dobrým pomocníkom, no rodiča dieťaťu nenahradia a ich nadmerné a neopodstatnené používanie dieťaťu skôr ublíži
- ...a ak si predsa len nie ste istí, či to práve ten váš predškolák zvládne, poraďte sa s pani učiteľkami v MŠ, prípadne s odborníkmi v CPPPaP
Želáme vám veľa šťastia a tešíme sa na stretnutie s vami a najmä s vašimi malými školákmi.